Uzależnienie od neta

Obrazek

Uzależnienie od neta

Postprzez Ashley_126 » 9 gru 2016, o 18:05

Sprawdź czy jesteś uzależniony
Czy czujesz się zaabsorbowany internetem do tego stopnia, że ciągle rozmyślasz o odbytych sesjach internetowych i/lub nie możesz doczekać się kolejnych?
Czy odczuwasz potrzebę zwiększenia ilości czasu spędzanego w internecie, aby uzyskać większe zadowolenie (mieć więcej satysfakcji)?
Czy podejmowałeś wielokrotnie nieudane próby kontrolowania, ograniczania lub zaprzestania korzystania z internetu?
Czy odczuwałeś wewnętrzny niepokój, miałeś nastrój depresyjny albo byłeś rozdrażniony wówczas, kiedy próbowałeś ograniczać lub przerwać korzystanie z internetu?
Czy zdarza ci się spędzać w internecie więcej czasu, niż początkowo zaplanowałeś?
Czy kiedykolwiek ryzykowałeś utratę kontaktu z bliską osobą, ważnych relacji z innymi ludźmi, pracy, nauki albo kariery zawodowej w związku ze spędzaniem zbyt dużej ilości czasu w internecie?
Czy kiedykolwiek skłamałeś swoim bliskim, terapeutom albo komuś innemu w celu ukrycia własnego nadmiernego zainteresowania internetem?
Czy używasz internetu w celu ucieczki od problemów albo uniknięcia nieprzyjemnych uczuć (np. poczucia bezradności, poczucia winy, niepokoju lub depresji)?
Jeśli na 5 z powyższych pytań twoja odpowiedź brzmi „tak”, oznacza to, że prawdopodobnie masz problem z uzależnieniem.

Kto jest narażony na uzależnienie od internetu?
Podobne przypadki siecioholizmu przydarzają się na całym świecie i jest to dowód, a zarazem przestroga, że internet może być zagrożeniem nie tylko dla dzieci, ale także dla dorosłych. Niektórzy badacze uważają, że większość uzależnionych to osoby wykształcone w wieku ok. 30 lat. Z internetem jest jak z każdym innym uzależnieniem, alkoholizmem czy narkomanią. Najczęściej jego ofiarą padają ludzie z problemami emocjonalnymi, osoby zamknięte w sobie, mające problemy w kontaktach z otoczeniem. Ale w siecioholizm mogą popaść także ci, którzy w wirtualnym świecie szukają ucieczki od rzeczywistości – podkreśla dr Woronowicz. W sieci osoby nieśmiałe mają szansę na akceptację, znalezienie znajomych, którzy podzielą ich zainteresowania i zrozumieją ich problemy. W kontaktach online zanika bariera nieśmiałości, internauta może wykreować się na zupełnie inną osobę.

UIzależnieni od sieci często nie widzą problemu
Jednak wciąż stosunkowo niewiele osób zgłasza się po pomoc. Jak w przypadku każdego uzależnienia, działa tu mechanizm zaprzeczania. Trudno przyznać się do tego, że za dużo czasu poświęca się na przesiadywanie w sieci. Uzależnieni oszukują się, twierdząc, że w każdej chwili mogą wyłączyć komputer. Ale wcale tak nie jest. Siecioholik bez dostępu do internetu zachowuje się podobnie jak alkoholik, któremu utrudnia się dostęp do alkoholu. Pojawia się rozdrażnienie, irytacja, przejawy agresji i szukanie każdej okazji, żeby wejść do sieci.
– Mimo tych objawów osoby uzależnione wciąż zaprzeczają, że mają jakikolwiek problem. Zwykle do poradni trafiają zrozpaczeni rodzice dzieci uzależnionych lub partnerzy siecioholików. To oni najczęściej proszą o pomoc dla najbliższych – mówi dr Woronowicz. – Jednak w leczeniu uzależnienia najważniejsze jest uświadomienie sobie problemu i danie sobie szansy, jeśli nawet nie jest się do końca przekonanym o takiej potrzebie – podkreśla psychiatra. W podjęciu decyzji pomóc może rozmowa ze specjalistą terapii uzależnień, który uświadomi człowiekowi, jak wiele traci i jak szwankują jego sto- sunki z otoczeniem. Tylko wówczas, kiedy uzależniony uświadomi sobie problem, istnieje szansa, że zdecyduje się na leczenie. Gdzie się leczyć?
– Nie mamy w Polsce prawie żadnych doświadczeń w leczeniu siecioholizmu. Nie posiadamy specjalistycznych ośrodków, jak np. w USA, bo u nas wciąż jest to problem niedostrzegany i niezbadany – wyjaśnia dr Woronowicz. Są ośrodki leczenia uzależnień i czasami poradnie psychologiczne, w których można szukać pomocy. Coraz więcej z nich oferuje leczenie z uzależnienia od sieci, chociaż trudno powiedzieć, na ile jest ono profesjonalne. Podstawową formę leczenia – psychoterapię – mogą wspierać specjalne czujniki zakładane na komputer. Mają one wskazywać, ile czasu uzależniony spędza w internecie, a po przekroczeniu limitu czasowego wyłączają komputer. Kolejnym rozwiązaniem, które może pomóc osobie uzależnionej, jest postawienie komputera w miejscu dostępnym dla wszystkich domowników. Wtedy szansa, że uzależniony ucieknie od rzeczywistości w sieć, jest mniejsza.

Źródło: http://m.poradnikzdrowie.pl/psychologia ... 37807.html

Sonrisa :) (hiszpański)


Zendegi ba to kheyli khobe (perski)


Para se të gjykosh dikë pas tyre të parë të vënë veten në vendin e tij dhe të përpiqet për të kuptuar atë (albański)


Rappelez-vous que, après chaque tempête le soleil sort toujours (francuski)


Lo non me lo dica quanto ti manca, perché non ci sono parole (włoski)


La hajat li kl yawm liakun ealaa dhullika, wa'ana la taleab hadhih alllueba (arabski)


They quietly killing me, dominate my thoughts


Eğer bir dostsun ki, ve bu yüzden gerçekten umurumda değil (turecki)


Em seus olhos você pode ver o desapontamento em, tristeza, perda, esperança, reflexão, profundidade de vida (portugalski)


Tuo minulle iloa ja merkitys (fiński)


Serdecznie zapraszam do dołączenia na moje pozostałe fora :)

Avatar użytkownika
Ashley_126
Admin
Admin
 
Posty: 129
Dołączył(a): 6 gru 2016, o 20:20
Lokalizacja: Warszawa
jestem: Fajna ;)
lubie: Prezenty :)
uwielbiam: Swoje fora :)

kuchnie katowice częstochowa sosnowiec gliwice zabrze bytom ruda śląska tychy dąbrowa górnicza chorzów mysłowice siemianowice śląskie żory

Powrót do UZALEŻNIENIA

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron